Pojąc głębię to przepiękna inicjatywa naszej drogiej koleżanki Agnieszki Dejny. To nic innego jak wejście w głąb świata, który jest nieznany dla większości ludzi. Niepełnosprawność jest takim światem, którego pojęcie i zrozumienie jest dla społeczeństwa bardzo trudne. Osoby dotknięte tego typu schorzeniami chcą żyć wśród nas, a nie w izolacji, dlatego Agnieszka stworzyła program „Pojąć głębię”. Dokładniej chodzi o swoistego rodzaju terapię, a raczej immersioterapię skierowaną do osób z niepełnosprawnościami, terapię umożliwiającą normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, w pracy i życiu osobistym. Jest ona oparta na czymś równie nieznanym i obcym dla większości ludności, czyli na nurkowaniu. Aby pojąć głębie, trzeba się w nią zanurzyć i zobaczyć co tam nas czeka.

Od kilku lat prowadzimy projekty z udziałem osób z niepełnosprawnościami oparte o terapię przy użyciu nurkowania. Staramy się, aby nasi uczestnicy pod koniec projektu dostali nagrodę za całoroczną ciężką pracę nad sobą i swoimi ograniczeniami. Już drugi rok z rzędu w październiku polecieliśmy do Turcji na nurkowania i aktywne spędzenie wakacji. W tym roku byliśmy w Bodrum, gdzie w hotelu all inclusive chłopcy mogli oderwać się choć trochę od rzeczywistości.

Turcja jest wspaniałym miejscem do spędzenia wakacji, ponieważ jest bardzo ciepło, oferuje dużo ciekawych atrakcji, a nurkowania są w ciepłej i bardzo przejrzystej wodzie z ogromną ilością ryb, ośmiornic i dużych formacji skalnych. Przede wszystkim jest na tyle płytko, aby nasi uczestnicy czuli się bezpiecznie i komfortowo. Mieliśmy przyjemność gościć na wyjeździe dwóch Panów z Suwałki oraz czterech z Gdańska i okolic. Dla wyższego bezpieczeństwa pojechało sześciu opiekunów i kilka osób do pomocy.
Jak wspomniałam wcześniej, atrakcji było co niemiara, a podczas wielu z nich chłopcy pokonywali swojej bariery i rozwijali nowe umiejętności. Zwiedziliśmy zamek św. Piotra, który został zbudowany w 1420 roku przez Zakon Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy. Snurkowaliśmy z rybami przy plaży hotelowej robiąc zawody, kto więcej wyciągnie kamieni z dna. Graliśmy w piłkę ręczną w basenie, dzieląc się na drużyny, a wieczorami chłopcy grali w bilard i darts.

Dwa dni poświęciliśmy na nurkowania z łodzi i to wtedy wielu z uczestników stanęło naprzeciw barierom i ograniczeniom, z którymi radzili sobie, jak najlepiej umieli. Dla jednych były to skoki z łodzi do wody w całym sprzęcie, a dla innych głębokość, strach przed wielkimi przestrzeniami oraz brak dostępu do powierzchni. Mimo wielu ograniczeń i trudności wszyscy poradzili sobie fantastycznie i byli przy tym najszczęśliwsi na świecie. GRATULACJE!!!

Jedną z wycieczek była podróż do miasteczka Dalyan i odwiedzenie basenów siarkowych, gdzie błoto zawiera siarczany i inne składniki, które są korzystne dla skóry oraz działają odświeżająco i odżywczo. Jak możecie sobie wyobrazić dawka zabawy, śmiechu i żartów była wręcz niewyobrażalna. Każdy w błocie, umazani od stóp do głów i do tego walka na błoto, kto by tak nie chciał beztrosko mazać siebie i innych błotem 😉 . Potem popłynęliśmy statkiem po rzece na drugą stronę półwyspu na plażę Iztuzu, znajdującą się w odległości 7 km od miasteczka Dalyan, która jest dostępna tylko łodzią. Plaża ta jest znana jako jedno z ostatnich miejsc lęgowych żółwi morskich karetta. Między majem a wrześniem samice żółwi wychodzą na plażę, aby złożyć jaja, opiekować się nimi oraz zaprowadzić młode do morza. Podczas rejsu przepływaliśmy przez starożytne miasteczko Kaunos, które słynie z przepięknych grobowców królów i arystokracji miejskiej, wykutych wysoko w skałach.

Ostatni wieczór upłynął na występach karaoke całej naszej ekipy bez wyjątku. Każdy miał szanse zaprezentować swoje talenty i fantastycznie się przy tym bawić. Mamy nadzieję kontynuować naszą krucjatę i wyjeżdżać co rok z nowymi uczestnikami programu. Nie ukrywam, że potrzebne są środki finansowe, które staramy się zebrać przez cały rok. Niestety sponsorów brakuje, ale my się nie poddamy, bo uśmiech na twarzach naszych chłopców, a także dziewczyn jest bezcenny.

 

 

Wyprawa do RPA

Wyprawa do RPA

AFRICA IS NOT FOR SISSIES - SHARK WEEK 06.11 - 20.11.2021JagnaBlue zaprasza na wyprawę jedyną w swoim rodzaju do RPA, kraju olbrzymich przestrzeni, pysznego jedzenia, dużej ilości rekinów i zawsze uśmiechniętych ludzi.Początki RPA to dwie burskie republiki: Transwal i...

czytaj dalej
WADI LAHAMI – Majówka 1-8.05.2021

WADI LAHAMI – Majówka 1-8.05.2021

Zapraszamy na jedną z najbardziej spektakularnych wypraw nurkowych do Egiptu, jaka istnieje, gdzie nurkowania są w magicznych i dziewiczych rafach. Zawsze marzyliście o safari nurkowym gdzie w tydzień robi się 20 nurkowań w niedostępnych miejscach, ale jedyną...

czytaj dalej