Wielu z naszych klientów po ukończonym kursie nurkowania, wybiera się na swoje pierwsze wakacje nurkowe. Od razu pojawiają się pytania, gdzie spakować sprzęt nurkowy, czy zabezpieczyć sprzęt przed zniszczeniem i przede wszystkim jak go spakować? Postaram się Wam to w najprostszy sposób wyjaśnić i doradzić, bazując na własnych doświadczeniach.

Zacznijmy od planowania, co musimy wziąć i jaki sprzęt będzie nam potrzebny?
Jest to uzależnione od miejsca docelowego, a mianowicie czy to są wody chłodne, czy wody ciepłe? Dlaczego to ważne? Ponieważ wtedy możemy dobrać odpowiedni skafander i związane z tym dodatki. Nie musimy zabierać ze sobą całej szafy nurkowej, jeżeli lecimy nad Morze Czerwone, gdzie przez większość roku woda ma od 22 do 33 stopni. Ma również znaczenie w której części roku lecimy do Egiptu. Ponieważ są tak zwane miesiące wietrzne i temperatura wody spada nawet do 19 stopni. Przy wykonywaniu dwóch nurkowań dziennie przez kolejnych kilka dni, nasz organizm będzie się wychładzał. Dlatego ważny jest dobór odpowiedniego skafandra do danego miesiąca. Na przykład w miesiącach od maja do końca października temperatura wody będzie wysoka, to znaczy, że śmiało możemy mieć 2 – 3 mm skafander. A takie miesiące jak marzec, kwiecień i listopad będziemy zabierać grubsze skafandry 5 do 7 mm. Natomiast grudzień, styczeń i luty będzie nam potrzebny ocieplacz lub suchy skafander, ponieważ wtedy temperatura wody jest najniższa. Jeżeli chodzi o inne kierunki nurkowe, takie jak Meksyk, Tajlandia czy Malediwy, to najlepiej sprawdzić w Internecie informacje na temat temperatur w czasie w którym chcemy lecieć, aby uniknąć nieporozumień związanych z nadbagażem 😉

Miejsce jest ważne w wyborze akcesoriów nurkowych takich jak kołowrotki, narzędzia tnące czy oświetlenie. Jeżeli planujemy na wyjeździe jedno nurkowanie nocne, a reszta jest w jasnej i ciepłej wodzie, to nie ma sensu dźwigać latarki, bo można za kilka euro wypożyczyć z bazy. Chyba, że to wasz ulubiony gadżet i jest na tyle mała i lekka, że zabranie jej nie zrobi większej różnicy. Jeżeli jest to wyjazd nurkowy nad morze czy ocean to bojka deco i narzędzie tnące są obowiązkiem, chyba że miejscowe prawo zakazuje posiadania narzędzia tnącego. Tu najlepiej się zorientować w sytuacji wcześniej.

Sprzęt abc zabieramy zawsze, nie patrząc na to, gdzie lecimy. Niech Was nie kuszą płetwy kaloszowe, bo są lekkie. Takie płetwy ze względu na swoją miękkość nie nadają się do nurkowań tam, gdzie jest prąd, czyli na większości ciepłych akwenów otwartych takich jak morze czy ocean. 

Kamizelka KRW inaczej jacket, jest niezbędnym elementem wyposażenia nurka. Jednak warto sprawdzić ile waży wasza kamizelka. Może okazać się ciężka (np. w przypadku skrzydła z płytą), a wtedy trzeba się zastanowić co bardziej się opłaca, wypożyczyć na miejscu – tu trzeba wziąć pod uwagę jakość sprzętu w bazie – można poczytać opinie, czy płacenie za nadbagaż. Jeżeli nie jesteście do swojego jacketu w jakiś specjalny sposób przywiązani to proponuję go nie zabierać jeżeli waga jest znaczna. Przeważnie linie lotnicze pobierają opłaty za dodatkowy, czyli kolejny bagaż do 20 kg w granicach 50€ w jedną stronę. Natomiast nadbagaż, czyli dodatkowe kilogramy do bagażu głównego to sprawa około 5€ za 1 kg.

A teraz kilka słów o tym jak się zapakować do Egiptu – bo to najsłynniejszy kierunek nurkowy i najczęściej wybierany – czyli gdzie co popakować i ile kilo zabrać?

Bagaż główny to przeważnie limit 20 kg i tu pakujemy takie elementy sprzętu jak:

• Skafander i dodatki neoprenowe
• Jacket/skrzydło
• Płetwy
• Bojka deco + szpulka, narzędzie tnące
• Sprzęt ABC
• Przybory toaletowe, ubrania, buty

Dlaczego w/w części sprzętu pakujemy do bagażu głównego? Ponieważ większości nie zapakujemy do podręcznego ze względu na gabaryty lub zabronione elementy takie jak ostrza i trujące płyny.

Bagaż podręczny to przeważnie limit 5 – 8 kg i tu pakujemy:

• Komputer nurkowy
• Automat oddechowy
• Latarkę, baterie
• Kamerę podwodną

Dlaczego komputer nurkowy i automat oddechowy mamy w bagażu podręcznym, bo to są delikatne urządzenia na tyle, że takiego rzucania torbami, jakie ma miejsce na większości lotnisk, mogą nie przeżyć. Drugim powodem jest to, że są drogie i wartościowe, co może przyciągać złodzieja. Proponuję przewozić automat w specjalnie do tego celu dedykowanej torbie i zawiesić go na ramię. Nikt się nie zorientuje, że to dodatkowy bagaż, a raczej torebka – czy to damska, czy męska.

Jak zabezpieczyć sprzęt w głównym bagażu? Tam pakujemy skafander neoprenowy, więc dobrze jest pomiędzy jego warstwy włożyć, np. maskę, bojkę oraz inflator jacketu, aby zapobiec połamaniu się owych elementów.

Nie zabierajcie do Egiptu dużej ilości ubrań i butów, bo nie będziecie ich używać. Ponad 90% nurkowań w Egipcie jest z łodzi, a tam chodzi się bez butów gdzie spędzicie większość dnia. Powrót jest około godziny 16tej, dacie rade posiedzieć trochę przy basenie czy na plaży i potem jest kolacja, imprezka i spać. Nie ma gdzie używać tych wszystkich dodatkowych elementów stroju. Najbardziej sprawdza się opcja: 2 x spodenki, 7 x t-shirt, bielizna, kąpielówki, klapki, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Ciepłe rzeczy to są te, w których polecieliście.

Mamy cały bagaż zapakowany 😉

 


Jeżeli jesteś fotografem, to pewnie wiesz jak zabezpieczyć i przewozić swój sprzęt, Jeżeli to jest początek Twojej drogi fotograficznej, to będziemy mieli dla ciebie kilka wskazówek co i gdzie zapakować oraz jak zabezpieczyć i gdzie nadać sprzęt fotograficzny, a dowiecie się tego w następnym artykule z cyklu Ciekawostki Podróżowania Ze Sprzętem Nurkowym.

Wyprawa do RPA

Wyprawa do RPA

AFRICA IS NOT FOR SISSIES - SHARK WEEK 06.11 - 20.11.2021JagnaBlue zaprasza na wyprawę jedyną w swoim rodzaju do RPA, kraju olbrzymich przestrzeni, pysznego jedzenia, dużej ilości rekinów i zawsze uśmiechniętych ludzi.Początki RPA to dwie burskie republiki: Transwal i...

czytaj dalej
WADI LAHAMI – Majówka 1-8.05.2021

WADI LAHAMI – Majówka 1-8.05.2021

Zapraszamy na jedną z najbardziej spektakularnych wypraw nurkowych do Egiptu, jaka istnieje, gdzie nurkowania są w magicznych i dziewiczych rafach. Zawsze marzyliście o safari nurkowym gdzie w tydzień robi się 20 nurkowań w niedostępnych miejscach, ale jedyną...

czytaj dalej