Projekt (Wy)nurzeni. Ekspedycja wigierska odsłania nowe jeziora Wigierskiego Parku Narodowego. Tym razem byliśmy i nurkowaliśmy w jeziorze Długim.

Jedno z jezior tak zwanej grupy gawrzeckiej, do której należą (obok Długiego) – Muliczne i Okragłe. Jeziora te są oddzielone od Jeziora Wigry morenowym garbem – szerokim do 500 m. Wody jeziora są czyste i przejrzyste jednak muliste i żyzne dno, typu eutroficznego czasami zaburza tą przejrzystość. Zadomowiły się tu także bobry i piżmaki. Silnie rozwinięta i urozmaicona linia brzegowa oraz bardzo nieregularny – przewężony w części środkowej kształt i otaczające jezioro dęby majestatycznie strzegą dostępu. Długie posiada także dwie zadrzewione wysepki: Szaniec i Ostrówek. Dzięki unikalności swego ekosystemu jezioro zostało objęte ścisłą ochroną i nie można na nie wypływać – a my to robimy i też jesteśmy unikatowi 🙂

Do jeziora jechaliśmy od wsi Sobolewo. Początkowo mieliśmy podjechać do jeziora od strony leśniczówki na Słupiu lub od strony lasu po przeciwnej stronie. Jednak Emil nas zaskoczył i znalazł nie daleko wody drogę pożarową, która nas doprowadziła do leśniczówki Gawarzec. Dzięki bardzo miłej pani z owej leśniczówki mogliśmy zanurkować z przyległej do posesji plaży wyposażonej w pomost.

Celem nurkowania był rekonesans fauny i flory oraz widoczności. Okazało się, że przejrzystość wody pozostawia wiele do życzenia ale za to spotkaliśmy wiele ciekawostek. Jedną z nich jest „według nas” ufoludek (drugie zdjęcie). Dlaczego takie ciekawe? Już wyjaśniam, Hubertowi z lotu ptaka jezioro przypomina kształtem kosmitę, okazuje się, że pod wodą też mamy tego samego gościa.

Kosmita (widziany z paralotni). W środku Długie, po lewej Muliczne, po prawej Okrągłe i wyżej Wigry. W lewym dolnym rogu leśniczówka Gawarzec – tekst Hubert Stojanowski

2

Nurkując w jeziorze długim mieliśmy okazję przetestować światła firmy Ammonite System. Dziękujemy Olkowi za wsparcie naszego projektu tak wspaniałą iluminacją i witamy w gronie sponsorów.

Autorami zdjęć są:

Katarzyna Sawionek, Łuksza Drucis, Hubert Stojanowski

wpn

ban spons