Od dłuższego czasu, bo to już prawie 6 lat, staramy się co roku zabrać naszych podopiecznych na wyprawy nurkowe połączone ze zwiedzaniem danego kraju. Jest to swoista nagroda za całoroczną pracę w pubach spółdzielczych i nie tylko. Jednak od tego roku zmieniliśmy troszkę koncepcję wyjazdów i będziemy się starać latać daleko i w nowe miejsca. Pod koniec 2023 roku byliśmy w Wenezueli na wyspie Margarita 😊

Podróż rozpoczęła się dla każdego drogą na warszawskie lotnisko Chopina. Każdy musiał dojechać ze swojego miasta, a były to Suwałki, Gdańsk, Toruń i Rzeszów. Jak wiadomo, Wenezuela to kraj leżący na kontynencie południowej Ameryki, więc lot w tak oddalone miejsce po drugiej stronie oceanu był długi. Mimo wielogodzinnego siedzenia w samolocie każdemu z nas podróż upłynęła miło i bez problemów. Po 10-ciu godzinach lotu dotarliśmy na wyspę Margarita w Wenezueli. Po wyjściu z samolotu temperatura nas zaskoczyła. Mimo pozornej wiedzy na temat tamtejszego klimatu odczucia były niesamowite. Piękne słońce, cudowna morska bryza i do tego wysoka temperatura, ale o dziwo nie było za gorąco. Po trzydziestominutowej drodze do hotelu wreszcie każdy mógł rozgościć się w swoich pokojach, wziąć upragniony prysznic i ruszyć na wyczekiwany już od dawna posiłek.

Hotel położony jest w przepięknych okolicznościach przyrody nad samym morzem karaibskim. Piękna plaża z cudownie mięciutkim, jasnym piaskiem zapraszała nas do spacerów i wylegiwania się na leżakach. Bar na plaży oferował koktajle ze świeżo wyciskanych owoców, które umilały odpoczynek.
Mieliśmy do dyspozycji kilka basenów, restauracji i sklep hotelowy, w którym można było zakupić różnego rodzaju pamiątki. Wracając do jedzenia, powiem Wam szczerze, że było wspaniałe. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś wyjątkowego, dobrego i ulubionego. Wieczorne kolacje olśniewały smakami, zapachami i różnorodnością potraw. Codziennie podawano różne rodzaje kuchni, w wielorakim rozumieniu smaku i kunsztu przyrządzania dań. Po prostu raj dla podniebienia i to praktycznie dla każdego wyrafinowanego smakosza z wieloma dziwactwami 😉

Poza cudownym hotelem była cała wyspa niespodzianek. Margarita, zwana perłą Karaibów, to wyspa w grupie Wysp Zawietrznych w archipelagu Małych Antyli na Karaibach. Należąca do Wenezueli główna wyspa stanu Nueva Esparta, zajmuje powierzchnię 1020 km², a zamieszkuje ją ok. 420 tys. mieszkańców. Margarita została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1498 roku. Słynie z przepięknych plaż o złotym i śnieżnobiałym piasku. Nam udało się zwiedzić takie miejsca jak najstarszą katedrę z XVII wieku i fort obronny Santa Rosa z dużą ilością armat w miejscowości La Asuncion. Zakosztowaliśmy również przepysznej, świeżo zrobionej czekolady w formie jedzenia i picia, w fabryce czekolady. Tam Panie pokazały nam jak wytwarza się jedną z najsłynniejszych czekolad w Wenezueli. Oj było pysznie, a ten zapach i smak chyba nigdy się nie ulotni z naszej pamięci. Mieliśmy okazję zakupić słynne perły, a na pewno je obejrzeć i podziwiać. Wysłuchaliśmy mnóstwa ciekawych historii związanych z Wenezuelą oraz samą wyspą Margarita. Te wspomnienia zostaną z nami na zawsze.

Nie tylko zwiedzaniem człowiek żyje ;). W tak zwanym między czasie świetnie się bawiliśmy we własnym towarzystwie, korzystając z dobrodziejstw natury i napotkanych atrakcji w okolicy hotelu i nie tylko 😉 Pływaliśmy w basenie jako syreny, szaleliśmy na skuterach wodnych oraz zwiedzaliśmy okoliczne plaże bawiąc się przy tym fantastycznie ;D

Nie mogło zabraknąć nurkowania, oczywiście, że nie, bo przede wszystkim latamy w tak odległe miejsca, aby zobaczyć, co jest pod wodą. Pierwszy dzień nurkowy spędziliśmy na nurkowaniach w miejscu Los Frailes Islands. Podróż w tamtą stronę okazała się mega wyzwaniem dla większości z nas. Były duże fale i łódź skakała jak oszalała, chlapiąc wodą we wszystkie możliwe strony. Dla niektórych osób była to super frajda i zabawa, ale dla innych szok i strach. Mimo różnych odczuć dopłynęliśmy szczęśliwie i zanurkowaliśmy dwa razy w ciekawym miejscu. Po wszystkim dostaliśmy super lunch i chłodne napoje. Był to dzień pełen wyzwań i pokonywania kolejnych barier.

Innym miejscem nurkowym była Cubaqua Island. Aby muc zanurkować w tak przepięknym miejscu na dwóch leżących obok siebie wrakach, trzeba było z naszego hotelu jechać busem ponad godzinę do portu po drugiej stronie wyspy, wsiąść na olbrzymi katamaran i płynąc około godziny do wyspy Cubaqua. Pomimo niedogodności czasowej, byliśmy bardzo zadowoleni. To był najpiękniejszy dzień nurkowych do tej pory. Przepiękna wyspa otoczona urokliwymi plażami, piękną laguną oraz śliczną oazą. Załoga łodzi umilała nam czas tańcami i śpiewem, a dźwięki muzyki latino unosiły się na falach. Po dopłynięciu zrobiliśmy jedno nurkowanie na pierwszym wraku, który swój rejs zakończył, ponieważ był źle rozmieszczony ładunek i przy sztormie, jaki wtedy panował, przechylił się na jedną stronę i zatoną. Drugi wrak spotkał pożar i kapitan starał się podpłynąć do brzegu jak najbliżej. Straż przybrzeżna pierwszy wrak dociągnęła do drugiego, aby oba leżały blisko siebie. Wraki są na płytkiej wodzie, bo zaczynają się od 5-go metra i schodzą maksymalnie do 12m.

Pomiędzy nurkowaniami zjedliśmy super lunch na plaży, po szwendaliśmy się po wyspie i odpoczęliśmy na hamakach zawieszonych na palach w morzu. To był naprawdę udany dzień, pełen barw, świateł, muzyki i smaków. Jeżeli kiedykolwiek wrócimy w to miejsce to tylko z ekipą ze Scubadiving Margarita!

W Wenezueli byliśmy 8 dni, może to mało a może w sam raz, ale wiemy jedno – to miejsce jest zaczarowane i warto tam pojechać. Mam nadzieję, że jeszcze nam się uda odwiedzić ten kraj pełen sprzeczności, dziwactw i niesamowitej kuchni. A naszym podopiecznym życzę, aby takich wyjazdów w ich życiu było jeszcze więcej.

Wyprawa do RPA

Wyprawa do RPA

AFRICA IS NOT FOR SISSIES - SHARK WEEK 06.11 - 20.11.2021JagnaBlue zaprasza na wyprawę jedyną w swoim rodzaju do RPA, kraju olbrzymich przestrzeni, pysznego jedzenia, dużej ilości rekinów i zawsze uśmiechniętych ludzi.Początki RPA to dwie burskie republiki: Transwal i...

czytaj dalej