W tym roku, dzięki sponsorom i sercom dobrych ludzi, udało się nam polecieć na wymarzony wyjazd nad Morze Czerwone do kraju faraonów i piramid. Tak, w tym roku w ramach nagrody za całoroczną pracę i nurkowania w programie „Pojąć Głębię” byliśmy w Egipcie.
W połowie października 2020 roku mieliśmy sposobność wyruszyć do Egiptu z naszymi uczestnikami programu Pojąć Głębię. Nie było to najprostszym wyzwaniem, ponieważ podczas pandemii i ograniczeń z tym związanych, musieliśmy dostosować się do narzuconych nam warunków. Przypomnę tylko, że dla większości z nas nie było komfortowe siedzenie w samolocie z maseczką podczas całego lotu który, przypomnę, trwał ponad 4,5 godziny. Po wylądowaniu trzeba było zmierzyć się z testami na obecności Covid-19.

Wiele osób bez żadnych dysfunkcji zdrowotnych mogłoby się uczyć od naszych wspaniałych podopiecznych. Jestem z nich bardzo dumna, ciężko to opisać słowami, a tym bardziej napisać o tym, jak wspaniale, mimo setki pytań i wielu obaw, poradzili sobie, jacy byli dzielni, wyrozumiali i niemożliwie cierpliwi. Chylę czoła i życzę każdemu tak wspaniałych cech przy braku tak wielu innych umiejętności.
Przejdźmy do rzeczy, bo po wielu godzinach lotu, testów, czekania na bagaż oraz podróży do hotelu i czekaniu na pokoje, nareszcie wskoczyliśmy do basenu 😀

Dla wielu osób wyjazd ten był pierwszym w życiu wyjazdem za granicę Polski, pierwszym lotem samolotem i stał się mottem przewodnim, gdzie było wiele pierwszych razy. Jednym z nich był basen na otwartej przestrzeni, w którym codziennie spędzaliśmy mnóstwo czasu. Organizowaliśmy mecze piłki wodnej, nawet te międzynarodowe. Z wielką przyjemnością zaangażowali się Egipcjanie i razem z nami świetnie się bawili :).
Codziennie były gry i zabawy na słońcu i w basenie. Przede wszystkim nurkowaliśmy w Morzu Czerwonym, w przepięknej scenerii raf koralowych i tysiąca ryb. Naszym bazowym centrum nurkowym, czyli pierwszym w Egipcie centrum nurkowym „Pojąć Głębię” było Centrum Nurkowe Optimist w Hurghadzie. Jej właścicielka Marta wraz z mężem Ahmedem opiekowali się nami w każdej chwili pobytu na łodzi i pod wodą. To wspaniała para instruktorów i bardzo pozytywnych ludzi.

Zamiarem wyjazdów programu „Pojąć Głębię” jest przede wszystkim nagroda za ciężką pracę w pubach spółdzielczych. Jednak w tym roku, okazało się, że franczyza tak bardzo się powiększyła, iż na wyjeździe spotkali się ludzie z kilku województw, a mianowicie — pomorskie, podlaskie, kujawsko-pomorski, łódzkie i podkarpackie. Dokładnie wyjechało wspólnie trzynastu podopiecznych oraz dziewięciu opiekunów/instruktorów. To właśnie ci wszyscy ludzie stworzyli niezapomniane wrażenia, cudowne chwile i nawet miłości 😀

Ilość przełamanych i pokonanych barier podczas tego wyjazdu, przekroczyła najśmielsze oczekiwania nas, instruktorów i opiekunów, ale przede wszystkim naszych wspaniałych podopiecznych. Mimo ogromnego rozrzutu terytorialnego każdy z każdym dogadywał się świetnie. Wzajemnie się pilnowali i dbali jeden o drugiego. Nikt nie zostawał w tyle, nikt nie był zapomniany i to jest coś pięknego i cudownego.
Wspólne wspieranie się podczas nurkowania, pilnowanie czy dobrze się ubrał, czy ma i gdzie ma swój sprzęt nurkowy. Interesowanie się przeżyciami nurkowymi współpartnerów oraz wsparcie w chwilach zwątpienia. Jedni skakali w całym sprzęcie z łodzi, a inni pomału schodzili z drabinki. Jednak nie było wyśmiewania, a raczej słowa zachęty i wsparcia. Niektórzy potrafili zanurzyć się ponad kilka metrów i wykonać 20-minutowe nurkowanie. Natomiast większość po prostu nurkowała wedle swoich potrzeb i na własnych warunkach. Coś pięknego, coś, co staramy się osiągnąć od dawna, czyli współżycie społeczne na pełnoprawnych zasadach i warunkach. To właśnie nurkowanie partnerskie i integracja dają takie efekty.

Jednak pokonywanie własnych demonów to jedno, ale widoki pod wodą rekompensowały cały strach. Tysiące kolorowych rybek, wielka lśniąca paleta barw koralowców oraz przejrzysta i krystaliczna woda, to widoki nie do pobicia. Każdy z nurkowania wychodził z olbrzymim uśmiechem na ustach i radością w sercu, nie mogąc doczekać się kolejnego nurkowania.

Nie tylko podczas nurkowania było pokonywanie barier i podwyższanie swojej samooceny. Podopieczni wsiadali na wielbłądy, jeździli końmi oraz zwiedzali piramidy. Śpiewali na scenie karaoke, zdobywali się na odwagę brania udziału w konkursach piękności. Potrafili się dostosować do panujących warunków i radzili sobie z nimi perfekcyjnie. Dlatego tak ważne jest w naszym programie, aby dalej działać, otwierać puby spółdzielcze i przede wszystkim nurkować. Bo każdy może wszystko, jeżeli tylko chce, bez barier i lęku, bez ograniczeń i powątpiewania w samego siebie a z motywacją, chęcią i pragnieniem bycia równym w społeczeństwie.

Nie miejsce było niesamowite podczas tego wyjazdu, tylko byli nim ludzie. To nie pierwszy ani ostatni wyjazd z „Pojąć Głębię”, ponieważ nasza misja będzie trwać, dopóki będziemy potrzebni 😀 A powrócić musimy, ponieważ nikt nie zobaczył żółwia morskiego, więc jest cel do osiągnięcia 😉

Wyprawa do RPA

Wyprawa do RPA

AFRICA IS NOT FOR SISSIES - SHARK WEEK 06.11 - 20.11.2021JagnaBlue zaprasza na wyprawę jedyną w swoim rodzaju do RPA, kraju olbrzymich przestrzeni, pysznego jedzenia, dużej ilości rekinów i zawsze uśmiechniętych ludzi.Początki RPA to dwie burskie republiki: Transwal i...

czytaj dalej