WYPRAWA DO RPA

WYPRAWA DO REPUBLIKI POŁUDNIOWEJ AFRYKI Z JAGNABLUE

rpa-duze-650x260

JagnaBlue zaprasza na wyprawę jedyną w swoim rodzaju do RPA, kraju olbrzymich przestrzeni, pysznego jedzenia, dużej ilości rekinów i zawsze uśmiechniętych ludzi.

Początki RPA to dwie burskie republiki: Transwal i Orania. Burowie byli potomkami osadników holenderskich przybyłych tu w XVII wieku. Pod koniec XIX wieku wybuchły dwie wojny burskie z Wielką Brytanią. W 1910 utworzono dominium brytyjskie Związek Południowej Afryki, przekształcony w 1961 w republikę. Do lat 1990-93 w RPA obowiązywał rasistowski system społeczny rządów białej mniejszości (apartheid). Od wolnych wyborów w 1994, władzę sprawuje reprezentujący czarnoskórą większość Afrykański Kongres Narodowy. Mimo niepokojów społecznych, RPA pozostaje największą gospodarką na kontynencie i trzecią największą spośród tych znajdujących się wyłącznie na południowej półkuli.

Kraj ten jest najdalej na południe wysuniętym państwem w Afryce, z trzech stron otoczonym przez ocean, linia brzegowa ma ponad 2500 km. Republika Południowej Afryki ma powierzchnię 1 219 912 km², czyli prawie 4-krotnie większą od Polski. Większą cześć kraju zajmuje rozległy płaskowyż Wysoki Weld (pow. 400 tys. km²), o wysokości od 900 do 2000 m n.p.m. Od strony wschodniej i południowej kończy się on ostrą krawędzią opadającą w stronę Oceanu Indyjskiego. Na "Przylądku Igielnym" najdalej na południe wysuniętym obszarze Afryki spotykają się dwa Oceany, Ocean Atlantycki i Ocean Indyjski.

Południowa Afryka posiada kilka stref klimatycznych, od suchego pustynnego przy granicy z Namibią do klimatu podzwrotnikowego w południowo-wschodnim obszarze kraju. W większej części kraju klimat jest przeważnie słoneczny i suchy. Śnieg w zimie pada zazwyczaj tylko wysoko w górach. Klimat atlantyckiego wybrzeża zachodniego jest przez zimny Prąd Benguelski z Antarktydy chłodniejszy i bardziej suchy. Prąd Mozambicki natomiast zapewnia na wybrzeżu wschodnim raczej wilgotny klimat subtropikalny.

Położenie RPA na półkuli południowej powoduje, że pory roku są przeciwne niż w Europie. Między czerwcem i sierpniem, w Górach Smoczych, na wyżynie Wysoki Weld i w Johannesburgu (położonym na wysokości 1753 m n.p.m.) nierzadko leży śnieg. W lecie temperatury oscylują w granicach 30 °C, w zimie natomiast przeważają chłodne dni z częstym deszczem.

Położony około 8 km off Shelly Beach, na południowym wybrzeżu KwaZulu-Natal, Protea Banks jest unikatowym systemem raf koralowych o niesamowitej topografii. Obecność wielkiej różnorodności ryb przyciąga szeroką gamę drapieżników dostrzeganych jedynie w kilku miejscach na świecie. Spotkać można między innymi  BULL (ZAMBEZI) SHARK, OCEANIC BLACKTIP, HAMMERHEADS, RAGGED-TOOTH SHARKS, GIANT SANDSHARKS, TIGGER SHARK I  HUMPBACK WHALES. Protea Banks oferuje wyjątkowo ekscytujące nurkowania z rekinami. Istnieje tylko kilka miejsc na świecie, w których można zobaczyć tak szeroki wybór gatunków rekinów i to z pewnością nie jest rzadkością, aby zobaczyć do 5 różnych gatunków rekinów na jednym nurkowaniu w tym miejscu.

The Shoal, czyli Ławica, daje nurkom niepowtarzalną okazję doświadczenia w jednym miejscu takich nurkowań jak wrakowe, na rafie i sezonowe nurkowanie z rekinami. Aliwal Shoal to płycizna, która oferuje bogactwo życia wodnego od Nudibranchs (malutkich ślimaczków) po Manta Rays, w tym żółwi, delfinów, węgorzy oraz wielką różnorodność tropikalnych gatunków ryb. W miesiącach zimowych rekiny "poszarpanych ząb", czyli Ragged-Tooth, gromadzą się na "ławicy" aby kopulować.

Wrak NEBO - Maksymalna głębokość: 26m Nebo to wrak parowca o masie 2000 ton, który zatonął 24 maja 1884 roku, na jego dziewiczym rejsie, tuż na północ od Aliwal Shoal. Niósł ładunek materiału kolejowego, który jest teraz domem dla wielu ryb. Nikt nie zginął podczas katastrofy.

Wrak Produce - Maksymalna głębokość: 30m Produce to norweski masowiec, który uderzył w rafę Aliwal Shoal 11 sierpnia 1974 roku i zatonął. Nie było ofiar śmiertelnych. W zardzewiałym obramowaniu wraku rezyduje obecnie wiele gatunków ryb co stanowi o dużej satysfakcji z nurkowania.

Plan wycieczki:

Dzień 1: Wylot z Warszawy do RPA

Dzień 2 Przylot na lotnisko King Shaka w Durbanie. Transport do miejscowości Umkomaas i zakwaterowanie w B&B

Dzień 3: Nurkowie: 2 nurkowania na rafie Aliwal Shoal. Nienurkujący:  Zwiedzanie miasta Durban. Powrót do pokoi i czas wolny

Dzień 4: Nurkowie: 1 nurkowanie na rafie i karmienie rekinów na Aliwal Shoal. Nienurkujący: Wycieczka do Tala Tala – Prywatny rezerwat dzikich zwierząt. Po południu transfer do miejscowości Shelly Beach I zakwaterowanie w B&B.

Dzień 5: Nurkowie: 2 nurkowania na rafie Protea Banks Nienurkujący: Wycieczka na farmę krokodyli. Powrót do pokoi I czas wolny

Dzień 6: Nurkowie: 1 nurkowanie na rafie i karmienie rekinów tygrysich . Nienurkujący: Wycieczka do miejscowości Port Edward i do Coffee Farm Powrót do pokoi i czas wolny

Dzień 7: Nurkowie: 2 nurkowania na rafie Protea Banks. Nienurkujący: Wycieczka do rezerwatu Oribi Gorge. Powrót do pokoi i czas wolny.

Dzień 8: Nurkowie: 2 nurkowania na rafie Protea Banks. Nienurkujący: wycieczka do Lake Eland. Powrót do pokoi i czas wolny.

Dzień 9: Nurkowie: 1 nurkowanie na rafie Protea Banks. Nienurkujący: Czas wolny – odpoczynek nad oceanem na plaży. Południe transfer do miejscowości Sodwana. Zakwaterowanie w B&B w Sodwana Bay.

Dzień 10: Nurkowie: 2 nurkowania na rafie Sodwana. Nienurkujący: Odwiedziny na farmie dzikich zwierząt Powrót do pokoi i czas wolny.

Dzień 11: Nurkowie: 2 nurkowania na rafie Sodwana. Nienurkujący: Plażowanie – jak pogoda zła to odwiedziny na farmie dzikich zwierząt. Powrót do pokoi i czas wolny.

Dzień 12: Nurkowie: 1 nurkowanie na rafie Sodwana. Nienurkujący: Plażowanie. Po nurkowaniu transfer do rezerwatu Hluhluwe i zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 13: Dzień w rezerwacie Hluhluwe Game Reserve. Po południu transfer do miejscowości St Lucia. Zakwaterowanie w hotelu I czas wolny.

Dzień 14: Wycieczka na farmę krokodyli I hipopotamów w St. Lucia. Popołudnie czas wolny.

Dzień 15: Transfer na lotnisko King Shaka International w Durbanie.

Termin wyprawy 20.01.2017 – 04.02.2017

Koszt wyprawy nurkowej 8700 PLN za osobę nurkującą i nienurkującą. Cena za dzieci jest taka sama jak za dorosłego.

Cena zawiera: Pakiet nurkowy (18 nurkowań z riba) zakwaterowanie, wyżywienie w formie śniadania, wycieczki fakultatywne, transfery do wszystkich miejsc oraz na i z lotniska.

Cena nie zawiera: Innego wyżywienia poza śniadaniami, sprzętu nurkowego poza butlami i balastem, lotu w obie strony – cena waha się od 2800 PLN do 3500 PLN. Ubezpieczenia - możliwe wykupienie ubezpieczania podróży i nurkowego u Nas dodatkowo. Cena będzie wyliczana indywidualnie.

Sprzęt nurkowy można wypożyczyć na miejscu – cena 100 PLN za komplet za dzień.

Warunkiem nurkowań na Protea Banks jest posiadanie stopnia PADI AOWD bądź innej organizacji. Inne miejsca nurkowe są dostępne dla początkujących.

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie wpłata całości za bilet lotniczy do końca września bądź jak najszybciej. Po tym terminie cena może ulec podwyższeniu ze względu na zmieniające się ceny biletów lotniczych.

Na wyjeździe jest możliwość zrobienia kursów po wcześniejszym ustaleniu w Polsce, takich jak PADI Advanced i specjalizacji – nurkowanie z rekinami i głębokie.

DODATKOWE INFORMACJE:

Przed wyjazdem do RPA zalecane są szczepienia na następujące choroby:

    • WZW A
    • WZW B
    • Tężec
    • Błonica
    • Dur brzuszny

Warto rozważyć szczepionkę przeciw cholerze. Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

RPA dla turystów jest bezpiecznym krajem tylko trzeba zachować pewne środki ostrożności, czyli nie należy poruszać się pieszo wieczorem, szczególnie samotnie. Nie zapuszczać się w nieuczęszczane miejsca oraz nie nosić widocznej biżuterii i dużej ilości gotówki. Polacy wyjeżdżając do RPA nie potrzebują wizy na okres 30 dni.

Waluta w RPA to Rand Afrykański 100 R = 25 PLN. Należy zakupić walutę w Polsce bądź wymienić w banku w RPA dolary amerykańskie na Rand. Przykładowy obiad dla dwóch osób w restauracji to cena ok. 100 R

W razie dodatkowych pytań i niejasności prosimy o kontakt, a z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.